Monday, March 11, 2013

KOHL's $10 off $30

Calling all you Kohl’s shoppers! You can currently head here to print this $10 off your next in-store purchase of $30.00 or more in-store coupon, valid through March 14th! Note that this coupon does state one-time use… BUT also states one per customer and I have heard that this isn’t a unique code, so it should work for everyone.

* $10 coupon valid on a minimum $30 pre-tax purchase with any tender type. Offer is nontransferable and must be presented at time of in-store purchase. Offer can be combined with other offers. $10 coupon will be applied prior to percent-off total purchase discounts. Offer cannot be redeemed for cash. No cash back. Offer good on all sale-, regular- and clearance-priced merchandise. Offer not valid for price adjustments on prior purchases, the purchase of Gift Cards or payment on a Kohl’s Charge account. Offer also not valid on the purchase of Kohl’s Cares® cause merchandise or other charitable items. Photocopies or duplicates not accepted. Only one coupon per customer. Return value of merchandise purchased with $10 coupon will be subject to adjustment. See store for details.

(Thank, Clip & Follow!)


Being a family of 9 we go through a lot of MILK!!!!!  This week at Fred Meyer milk is $1 for a half gallon of white milk, chocolate milk and orange juice!!!!!


In the Sunday paper yesterday in the coupon inserts their is a coupon for $1/4 oz or larger Colgate!!!!

This makes Colgate toothpast FREE at the dollar store!!!!!!

Friday, March 8, 2013

Toothpaste for a year!!!!

So with the new year we need to all start saving and stocking up. We never know what might happen in our lives.  So every month we are going to try to focus on stocking enough of one thing for our family for a year.

March - Toothpaste

I have looked around and priced toothpaste and found that the dollar store is the best deal with it now accepting coupons.  So get on ebay or another coupon buying site buy a lot of 10 or 20 coupons and stock up!!!  It makes a tube of toothpaste $0.50.

For my family of 9 we figured we needed between 35-40 tubes to last a year.  With this idea I can get enough toothpaste for my family for a year for about $20.